Önce Kurumsal Kimlik

Güçlü ve tanınabilir bir marka, bir işletmenin daha başarılı olmasına yardımcı olabilir, bu yüzden etkili bir kurumsal kimliğinin oluşturulması çok önemlidir. Ama kurumsal kimliğin tümü neye sebep oluyor, ve neden bu kadar önemli?

Mobirise

Kurumsal Kimlik Nedir?

Bir kurumsal kimlik (marka kimliği) oluşturduğunuzda, marka değerlerinizi esas alarak işletmenizi tanıtmak için kullanılacak görsel öğelere uygulanırsınız. Bu, kurumsal kimliğin (marka kimliğinin) sadece bir logodan daha fazlası olduğu ve çeşitli pazarlama materyallerinden oluştuğu anlamına gelir.
Bu materyaller şunlar olabilir ;

Kartvizitler , Broşür, El ilanı , Katalog vb. Tabela, Totem, Yönlendirme Levhaları , Ambalaj , Giysi , Web Sitesi 
Uyumlu ve profesyonel bir biçimde geliştirilmiş kurumsal kimlik, etkin marka stratejisinin önemli bir parçasıdır. Oluşturulan kurumsal kimlik, bir işletmenin hedeflerini başarıyla yerine getiren ve uygun mesajı veren bir stil geliştirmek için araştırmaya ve detaylara dikkat edilmesini gerektirir. Bir kurumsal kimlik oluşturulduktan sonra, birçok şirket tutarlılığı sağlamak için markasının çeşitli ortamlarda nasıl temsil edilmesi gerektiğine dair yönergeler sağlar.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

01.

Kişilik

Bir kurumsal kimlik, markanızın değerlerinin ve “kişiliğinin” görsel temsilidir. Kimlik tasarımı temel olarak markanızın tonunu belirler ve kitlenizdeki belirli duyguları uyandırmak için kullanılabilir. Kurumsal kimliğiniz, şirketinizin genel mesajını iletmek ve iş hedeflerinizi tanıtmak için tasarlanmalıdır.

02.

Tutarlılık

Kurumsal kimliği geliştirmek, tüm pazarlama materyallerinde tutarlı bir mesaj oluşturmanıza olanak tanır. Her parça, aynı temel stillere ve tasarım öğelerine sahip olmalı ve uyumlu bir markalaşma paketi oluşturmalıdır.

03.

Farklılaşma

Kurumsal kimlik, işinizi rekabetten ayırt etmenize ve markanızı doğru bir şekilde konumlandırmanıza yardımcı olur. Profesyonel, yapıcı bir kimlik tasarımı geliştirmek, pazarınızdaki potansiyel müşterilere dikkat çekmenize yardımcı olabilir.

04.

Farkındalık

Bir kurumsal kimlik paketi oluşturmak, markanızın marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olan tüm pazarlama materyallerinizin ön planda olmasını sağlar. Markanızın öne çıkardığı daha fazla yer, tüketicilerle daha fazla temas kuracak ve daha akılda kalıcı olacak.

05.

Sadakat

Etkin bir kurumsal kimlik, müşterilerin bir ürün ve şirket arasında bir bağlantı kurmasını sağladığından, müşteri sadakati ve bir markaya güven oluşturmaya yardımcı olabilir.