SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo, Bir web sitesi hakkında dijital ortamda yapılan iyileştirme ve Google da üst sıralara çıkarma çalışmasıdır. Amaç web sitesinin değerini ve kalitesini artırarak ziyaretçilerinin artırılması ile Google tarafından tanınarak aramalarda ilk çıkan sitelerde olmaktır.

Seo çalışmasının püf noktası doğallıktır. Burada ki anahtar kelimemiz “doğallık” Google ‘ın yükseltme mantığı tamamen doğal ve özgün içeriklerin sergilendiği web siteleri kullanıcılara göstermektir.

Seo Çalışması uzun süren ve yoğun araştırma süreci geçiren bir çalışmadır. Ve yapay olarak yapılmaya çalışılan seo çalışmaları doğal olmadığından dolayı bir süre Google da yükselir ve ardından alt sıralara iner ve geri yükselmesi de çok zordur. Bir banka kredisi gibi düşünelim eğer kara listeye girersek çıkmamız çok çok uzun zaman almaktadır.

A’DAN Z’YE SEO ÇALIŞMASI

Mobirise

YAZACAĞIMIZ MAKALE / BLOG YA DA WEB SAYFASININ KONUSU NE OLACAK ?

Öncelikle oluşturacağımız içeriğin konusuna net olarak karar vermemiz gerekiyor. Bu genellikle ilgi duyduğumuz ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz bir konu olabilir. Örneğin seo çalışması yapmak hakkında bir içerik oluşturmaya karar verdik. O halde şimdi seo’ya başlayabiliriz.

ARAŞTIRMA VE RAKİP ANALİZİ

Yazacağımız konu hakkında ilk işimiz internet araştırması olmalı. Başkaları seo çalışmaları konusunda neler yazmış? Hangi içerikler ilk sırada yer alıyor. Kelimelerini ve anlatım tarzını kullanıcılara nasıl yansıtmış gibi bir ön değerlendirme yapıyor ve gerekli notlarımızı alıyoruz.

ANAHTAR KELİME ANALİZİ

Üstte ki yaptığımız araştırma sırasında yapacağımız bu analizde, gezdiğimiz ve konumuzla ilgili makale yazmış insanların yazılarını inceleyerek kullanıcıların seo çalışması için google’de potansiyel arama kelime cümlelerini not alıyoruz. Ve bu aldığımız notları kullanarak kendi makalemizde bu anahtar kelimelerin geçmesini sağlıyoruz.
Google adwords ü kullanarak hangi kelime ve anahtar kelimelerin ne kadar arama potansiyeli olduğunu öğrenebilir bunları da notlarımıza ekleyebiliriz.
Araştırmamız sırasında en odak noktalarımızın blog yorumları ve forumlar olduğunu da atlamamamız gerekiyor. Çünkü insanlar forumlarda soru sorar bunun sebebi normal Google aramalarında bulamadıklarını başka kullanıcılardan öğrenmektir. İşte burası bizim için kritik bir nokta. Google da bulunamayan ama aranma potansiyeli olan anahtar kelimeler..
Tüm anahtar kelimelerimizi bir kağıda not aldığımızda yazacağımız makalenin ana iskeletini oluşturmuş oluyoruz.

MAKALE YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Başlık H Etiketleri kullanımı

Doğru bir makalede yazı hiyeraşisi çok önemlidir. Ana başlık, alt başlık, paragraf kullanarak doğru sıralama ve içerikler ile makalenizi yazmanız gerekmektedir.
Şimdi not almaya devam ederek makalemizi yavaş yavaş kafamızda oluşturuyoruz. Makalemizin başlığı ne olacak ? alt başlıklarım neler ve ben makalemi kaç bölüme ayıracağım ? Gibi soruları kendinize sorarak Ana başlık, alt başlık olarak iskeletimizi kağıdımıza not alalım.
Başlık etiketleri Google tarafından H etiketleri ile tanınmaktadır örnek olarak;
H1 : Seo Nedir ? Nasıl Yapılır
H2 : Araştırma ve Rakip Analizi
H3 , H4 diye devam eden bir hiyeraşi bütünü.
Sıralamamız ve başlık sayılarımız ve başlığımızın uzunluğu dahil herşey seo açısından oldukça önemlidir.
Peki Seo açısından makalemde kaç adet başlık etiketi kullanmalıyım ? Standart olarak H Etiketleri 70 karakterden fazla olmamalı ve 1 makale için yalnızca 1 tane H1 etiketi kullanılmalıdır. H2 Etiketleri 5 ve H3 etiketleri 15 adetten fazla kullanmak seo açısından zararlıdır.

Açıklama ( Meta Description )

Meta description seo açısından çok önemlidir. Meta etiketimizde yazan açıklamamız Google tarafından bu makalenin ne anlattığını kısaca anlaması için yazılan bir cümleler bütünüdür ve meta description 155 karakterden fazla olmamalıdır.
Meta Description Wordpress kullanıyorsanız All in One Seo eklentisi ile yazılabilir. Eğer manuel olarak eklemek isterseniz Web sayfanızı bir Html editör ile açarak Meta etiketlerinizi yazabilirsiniz.

Anahtar Kelime kullanımı ( Meta Keywords )

Meta Keywordslerimizi yine üstteki açıklama ekleme işlemleri gibi ekleyebilirsiniz. Bu kısım şu aşamada çok kolay çünkü az önce tüm anahtar kelimelerimizi zaten not etmiştik. Tek dikkat etmemiz gereken 260 karakteri geçmemesine özen göstermek olacaktır.
Google web sitemizi Meta Keywords lerde kullandığımız etiketler yardımı ile bizi çağıracak ve kullanıcılara sunacaktır.
Meta Keywords de kullandığımız kelimeler makalemiz harici olmamalı ve konu dışında herhangi bir etiket olmamalıdır.

Resim kullanımı

Eğer makale veya sayfanızda resim kullanacaksanız. 72 dpi ve boyutunun küçük olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Eğer resim boyutlarımız büyük olur ise web sayfamızın yüklenme hızı artacak ve seo çalışmalarımızda bu sebepten boşa giderek kullanıcılara istediğimiz kadar gösterilmeyecektir. Gösterilse dahi kullanıcılar hemen açılan siteleri yavaş sitelere nazaran daha çok tercih edecektir.
Örnek olarak; bir fotoğraf makinesi ile çektiğimiz resim ortalama 5mb boyutunda ve bunu web sitemize yüklemek kesinlikle çok çok zararlı olacaktır. Resmi gerekli programlar ile ( adobe photoshop vb ) açarak boyutlarını web için uygun hale getirebiliriz.

Yazım Stili

Yazım biçiminiz yani seo açısından kullanılan font ve seo için kalın yazı yazmak bir makale için önemlidir. Sizler makale içinde ki önemli bir cümleyi kalın yaparsanız Google da aynı şekilde bunun önemli olduğunu anlayacaktır.

KAPANIS

Eğer yukarıda anlattığımız gibi araştırır ve özenle hazırlanmış özgün içerikli makalelerinizi yayınlarsanız, ve en önemlisi de bunu kendinize alışkanlık haline getirip bir düzene sokarsanız örneğin her hafta Salı günü bir makale yayınlamak gibi kesinlikle artık bir blogger olabilir ve para kazanabilirsiniz.

Eğer bir firma iseniz ve seo çalışması yaptırıyorsanız firmanız için seo çalışmasının önemini az çok anlamış olur ve firmanız için geri dönüşlere inanamazsınız.

Eğer konu hakkında destek almak ve Google da üst sıralara çıkmak isterseniz Yeni Fikirlerimizle Yepyeni ve özgün içeriklerimizle firmanızı / bloğunuzu yönetmekten gurur duyarız.Yeni Fikir Medya